24 maja, 2024
Domowe sposoby na tłustą skórę

Jak leczyć swędzącą suchą skórę

Sucha swędząca skóra może być spowodowana przez różne choroby, w tym choroby wątroby i nerek, cukrzyca, i osłabiony układ odpornościowy. Istnieje kilka sposobów leczenia, których możesz spróbować, aby zmniejszyć swędzenie. Wazelina, płatki owsiane i kremy z kortykosteroidami to popularne i skuteczne opcje. Wazelina

Wazelina

Wazelina jest powszechnym składnikiem apteczki, który jest używany do różnych celów. Jest hipoalergiczna, niekomedogenna i nie zatyka porów. Jest często stosowany jako środek do miejscowego leczenia drobnych skaleczeń i otarć. Możesz go znać pod nazwą Vaseline.

Produkt ten jest szczególnie przydatny dla osób o suchej skórze. Jego działanie polega na zatrzymywaniu wilgoci i naprawianiu bariery ochronnej skóry. Wazelina jest również doskonałym balsamem do ust – te dane są wynikiem wysiłku specjalistów strony dialloteam.pl. Dodaje skórze blasku, a jednocześnie zatrzymuje wilgoć. Może być również stosowana jako środek nawilżający na spierzchniętą lub popękaną skórę.

Oprócz leczenia suchej, podrażnionej skóry, wazelina jest świetna do gojenia się ran. Może pomóc w zapobieganiu powstawania strupów, które dłużej się goją i mogą powodować blizny. Możesz nawet stosować ją na popękane pięty, aby chronić je przed podrażnieniami. Zapobiega również chafing, który może prowadzić do wysypki, a nawet złamanej skóry.

Oatmeal

Oatmeal działa kojąco na suchą, swędzącą skórę, a nawet może pomóc złagodzić oparzenia słoneczne i inne podrażnienia skóry. Jest to naturalny emolient i od wieków jest stosowany do łagodzenia podrażnionej skóry. Owies zawiera avenantramidy, substancję o właściwościach przeciwzapalnych. Po zmieszaniu z wodą, płatki owsiane mogą być stosowane na skórę.

W badaniu przeprowadzonym przez Centers for Disease Control and Prevention stwierdzono, że koloidalne płatki owsiane stosowane dwa razy dziennie na obszar dotknięty chorobą zmniejszyły świąd u pacjentów z gontami. Zmniejszyła również transepidermalną utratę wody. Ponadto pacjenci zgłaszali znaczną poprawę w zakresie objawów świądu.

Mączka owsiana jest wytwarzana w postaci koloidalnej, którą można dodawać do popularnych produktów kosmetycznych lub można ją wykonać w domu za pomocą robota kuchennego. Koloidalne płatki owsiane zawierają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające i są bezpieczne dla większości typów skóry. Ponadto pomogła wielu osobom z różnymi schorzeniami skóry, w tym starzeniem się, rakiem i suchą skórą. Hydrokortyzon

Hydrokortyzon to lek przeciwświądowy stosowany w leczeniu suchej i swędzącej skóry. Działa poprzez działanie na komórki skóry w celu zmniejszenia zaczerwienienia, swędzenia i obrzęku. Może również pomóc w dyskomforcie związanym z różnymi schorzeniami, w tym egzemą i łuszczycą. Lek ten może być również stosowany do łagodzenia swędzenia spowodowanego przez hemoroidy i inne problemy z odbytem.

Hydrokortyzon jest lekiem stosowanym miejscowo, który można stosować raz lub dwa razy dziennie. Należy go nałożyć na dotknięte miejsce i pozostawić do zadziałania na około dziesięć minut. Po nałożeniu kremu należy dokładnie umyć ręce. Hydrokortyzon może mieć skutki uboczne, dlatego ważne jest, aby dokładnie przeczytać instrukcje. Jeśli wystąpi efekt uboczny, należy skontaktować się z lekarzem.

Kremy kortykosteroidowe

Kremy kortykosteroidowe do leczenia suchej skóry są opcją, jeśli Twoja skóra jest podrażniona i sucha. Nie są one jednak pozbawione ryzyka. Wiele z nich zawiera składniki, które mogą powodować podrażnienia, takie jak alfa hydroksykwasy i mocznik. Jeśli Twoja skóra jest swędząca i sucha, ważne jest, aby odwiedzić dermatologa, aby wykluczyć wszelkie podstawowe problemy zdrowotne. Może być również konieczna konsultacja z lekarzem, jeśli objawy są ciężkie i utrzymują się dłużej niż 6 tygodni.

Przed zastosowaniem kremów z kortykosteroidami na suchą skórę, należy dowiedzieć się, jakie czynniki przyczyniają się do jej przesuszenia. Na przykład, zbyt częste kąpiele w gorącej wodzie z mydłem mogą przyczynić się do wysuszenia skóry, ponieważ gorąca woda może pozbawić skórę naturalnych olejków. Jeśli Twoja skóra jest sucha i podrażniona, powinieneś ograniczyć kąpiele do 10 minut i oszczędnie używać mydła.

Środek do dezynfekcji rąk

Środek do dezynfekcji rąk to dobry wybór w walce ze swędzącą, suchą skórą. Dozowniki można znaleźć w szpitalach i gabinetach lekarskich, a wiele rodzin ma butelki w swoich domach. Należy jednak pamiętać o ryzyku związanym z używaniem środków odkażających do rąk na bazie alkoholu. Niektóre z nich zawierają metanol, który jest toksyczny po wtarciu w skórę. Aby uniknąć tego ryzyka, poszukaj środka do odkażania rąk, który nie zawiera alkoholu.

Oprócz środków odkażających do rąk, zawsze powinieneś używać kremu nawilżającego po użyciu jednego z nich. Pomoże to ukoić skórę i zapobiegnie jej ponownemu wysuszeniu. Ważne jest jednak, aby używać kremów nawilżających, które nie są zbyt rzadkie. Ponadto przed pójściem spać należy zastosować wazelinę, aby zapobiec dalszemu wysuszeniu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *