23 kwietnia, 2024
Sucha skóra u dziecka - co robić

Sucha skóra u dziecka – co robić

Istnieje wiele metod leczenia dostępnych dla suchej skóry u dziecka, w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), kremy kortykosteroidowe i stosowanie kremu nawilżającego. Jeśli żadna z tych metod nie wydaje się działać, zawsze możesz udać się do pediatry po receptę.

Egzema powoduje zaczerwienioną, suchą skórę u dziecka

Dla dzieci cierpiących na egzemę nawilżanie jest niezbędne – te dane są udostępnione przez portal Piękna TY. Pomaga ono uszczelnić leki miejscowe i dodać skórze wilgoci. Chociaż często stosuje się maści, można również używać lotionów. Lotiony są często grubsze i tłuste, więc możesz rozważyć nawilżacz z pompką. Niezależnie od wyboru, ważne jest, aby sprawdzić listę produktów zatwierdzonych przez Narodową Fundację Egzemy dla dzieci z egzemą.

Częstą przyczyną egzemy jest reakcja na alergie. Dzieci z egzemą mogą być uczulone na niektóre pokarmy, a nawet na niektóre substancje zapachowe. Aby zapobiec zaostrzeniu, unikaj narażania dziecka na alergeny, które wywołują u niego tę chorobę. Unikaj również wystawiania dziecka na działanie ekstremalnego ciepła lub zimna.

Najlepszym sposobem na zapobieganie nawrotom jest utrzymywanie skóry w stanie nawilżenia. Zaleca się stosowanie niesteroidowego kremu nawilżającego o bezzapachowym składzie. Ważne jest, aby nakładać krem lub balsam nawilżający na obszar dotknięty chorobą co najmniej dwa razy dziennie. Używanie kremu nawilżającego po kąpieli jest również pomocne, ponieważ zapobiega dalszym podrażnieniom i infekcjom. Ważne jest również, aby nosić ubrania wykonane z miękkich, naturalnych tkanin i używać łagodnych środków do mycia ciała. Ponadto, kąpiele powinny być krótkie i w temperaturze pokojowej, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia skóry.

Egzema jest przewlekłą, niezakaźną chorobą skóry, która dotyka dzieci i dorosłych. Objawy mogą być od łagodnych do ciężkich i obejmują zaczerwienioną, łuszczącą się skórę. Stan ten może zakłócać sen i jest bolesny dla osoby cierpiącej.

Leki niesteroidowe do kontroli suchej skóry u dziecka

Istnieje wiele leków niesteroidowych dostępnych do kontroli suchej skóry u dziecka. Leki niesteroidowe, takie jak krem kortyzonowy, są zwykle stosowane jako leki miejscowe i powinny być stosowane w miarę potrzeby. Inne rodzaje maści i balsamów są również dostępne, takie jak olejki do kąpieli. Jeśli dolegliwości utrzymują się lub nawracają, lekarz może przepisać silniejsze leki niesteroidowe.

Miejscowe kremy z hydrokortyzonem mogą być stosowane w leczeniu suchej skóry u dzieci, ale mogą one powodować skutki uboczne. Ponieważ skóra dziecka jest cieńsza, wchłania większą ilość leku niż skóra osoby dorosłej. Hydrokortyzon krem jest powszechnie przepisywany w leczeniu egzemy, wysypki, i ukąszenia owadów. Istnieje kilka marek niesteroidowych kremów na receptę, w tym Protopic i Eucrisa.

Kolejnym ważnym sposobem leczenia suchej skóry u dzieci jest krem nawilżający. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni, ale należy pamiętać, że nie wszystkie nawilżacze są stworzone tak samo. Kremy nawilżające z alkoholem częściej powodują wysuszenie skóry, dlatego ważne jest, aby wybrać krem nawilżający bez alkoholu. Dobrym środkiem nawilżającym, który nie zawiera alkoholu jest Lac-Hydrin, który jest dostępny w sile OTC. Jeśli dziecko ma bardzo suchą skórę, dobrym wyborem jest również Eucerin Intensive Repair Creme.

Oprócz stosowania niesteroidowego leku na suchą skórę, rodzice powinni zadbać o regularne kąpanie dziecka. Kąpiel powinna trwać od 5 do 10 minut i być letnia. Nawilżający krem nałożony na skórę po kąpieli pomoże ustąpić suchości i swędzeniu.

Kremy kortykosteroidowe

Dziecku z egzemą można przepisać krem kortykosteroidowy. Kortykosteroidy są skutecznym lekiem miejscowym na suchą skórę i mogą być stosowane na twarz i ciało. Leki te muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Słaby krem kortykosteroidowy można kupić bez recepty w aptece. Ważne jest jednak, aby prawidłowo stosować ten lek.

Kortykosteroidy stosowane miejscowo mogą powodować szereg działań niepożądanych. Najczęstszym z nich jest okołoustne zapalenie skóry. Występuje ono z powodu nadużywania kortykosteroidów. Powoduje to nawrót dolegliwości po zaprzestaniu stosowania leku przez pacjenta. Aby zapobiec perioral dermatitis, zaleca się właściwe rozłożenie w czasie wizyt kontrolnych oraz ograniczenie liczby dawek.

Kremy kortykosteroidowe są stosowane w różnych schorzeniach. Mogą one obejmować alergiczne zapalenie skóry, wyprysk oraz kontaktowe zapalenie skóry. Nie powinny być jednak stosowane jako jedyne leczenie wyprysku. Mogą one powodować szereg skutków ubocznych, w tym przyrost masy ciała i ścieńczenie skóry.

Gdy skóra jest mocno zaogniona, może zostać przepisana łagodna maść sterydowa. Należy ją nakładać dwa razy dziennie na zmienione chorobowo miejsce. Krem należy nakładać do cienkiej warstwy. Pacjent powinien nosić odzież jak zwykle. Następnie może wziąć prysznic lub wykąpać się, aby usunąć wszelkie pozostałości leku.

Kremy kortykosteroidowe stosowane miejscowo są dostępne bez recepty lub na receptę. Krem z hydrokortyzonem można kupić w aptece lub w alejce z lekami w lokalnym sklepie spożywczym. W przypadku silniejszych kremów należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie kremu nawilżającego

Stosowanie kremu nawilżającego na zaczerwienioną, suchą skórę dziecka może pomóc w jej nawilżeniu. Jest to szczególnie ważne, gdy skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa. Może ona wysychać szybciej niż skóra dorosłych, co sprawia, że jest nieprzyjemna i swędzi w dotyku. W okresie zimowym zimne powietrze może powodować pogorszenie tego stanu. Wiek dziecka jest również ważnym czynnikiem przy wyborze kremu nawilżającego. Skóra niemowląt jest cieńsza i bardziej przepuszczalna, dlatego kremy nawilżające dla nich będą miały większe działanie na skórę.

Oprócz odpowiedniego rodzaju kremu nawilżającego dla dzieci, należy również zwrócić uwagę na częstotliwość jego stosowania. Zazwyczaj lekarze zalecają stosowanie leków miejscowych dwa razy dziennie, najlepiej po kąpieli. Należy również stosować się do wskazówek dotyczących stosowania tych leków podanych przez lekarza lub dermatologa dziecka.

Stosowanie kremu nawilżającego do suchej skóry u dzieci jest szczególnie ważne po kąpieli. Kremy nawilżające działają najlepiej, gdy są nakładane na wilgotną skórę. Nałożenie kremu bezpośrednio po kąpieli pomoże uszczelnić wodę z kąpieli. Stosowanie kremu nawilżającego dwa razy dziennie pomoże zapobiec wysypce i swędzeniu, a jednocześnie ochroni skórę. Skóra dziecka może być również chroniona poprzez noszenie ubrań na bazie bawełny, które pomogą utrzymać jej wilgotność.

Kremy nawilżające są powszechnie stosowane w celu zapobiegania powstawaniu wyprysków i łagodzenia dotkniętej nimi skóry. Nawilżacze zawierają emolienty, które działają jak kremy barierowe, aby zmniejszyć stan zapalny. Są one dostępne bez recepty w łagodnej formie, mogą być również przepisane przez lekarza.

Należy pamiętać, że skóra dziecka jest delikatna i wymaga szczególnej pielęgnacji. Regularne kąpiele i codzienne stosowanie kremu nawilżającego pomoże w procesie gojenia. Należy również pamiętać, że najlepiej nie kąpać dziecka zbyt długo, ponieważ może to pozbawić skórę naturalnych olejków, przez co stanie się ona jeszcze bardziej podatna na wysuszenie.

Utrzymanie suchej skóry dziecka z dala od drapania

Możesz utrzymać suchą skórę dziecka z dala od drapania, stosując codziennie dobry krem nawilżający. Może być konieczne nakładanie go częściej niż zwykle, ale nawilżenie skóry pomoże jej poczuć się bardziej miękko i zatrzymać cykl swędzenia. Należy również stosować lekki, hipoalergiczny balsam.

Można również spróbować zastosować wilgotne bandaże z gazy na dotknięte obszary, a następnie przykryć je suchym na noc. Jeśli to możliwe, staraj się utrzymywać krótkie paznokcie, aby dziecko nie było podrażnione drapaniem. Pamiętaj również, aby używać bawełnianych rękawiczek, gdy dziecko śpi.

Jeśli sucha skóra Twojego dziecka stale się drapie, może to być oznaką choroby podstawowej, takiej jak egzema lub atopowe zapalenie skóry. Jeśli dziecko wykazuje objawy którejś z tych chorób, należy zwrócić się do lekarza. Chociaż nie ma lekarstwa na tę przypadłość, lekarz może przepisać miejscowe kremy, aby złagodzić objawy.

Unikaj używania mydeł z perfumami i innymi składnikami, które mogą podrażnić skórę dziecka. Mydła w płynie mają wprawdzie zapach, ale są na tyle delikatne, że niemowlęta mogą ich używać i są bezpieczne. Możesz też wybrać płynny detergent na bazie roślin. Jeśli używasz tradycyjnego mydła, najlepiej jest używać mydeł bezzapachowych, ponieważ nie podrażnią one skóry dziecka.

Codzienna kąpiel dziecka to dobry sposób na zapobieganie problemowi. Nie tylko doda skórze wilgoci, ale także pomoże oczyścić ją z bakterii, które mogą powodować infekcje. Dobra kąpiel będzie trwała od pięciu do dziesięciu minut i używaj do niej łagodnego mydła. Następnie upewnij się, że nawilżasz suchą skórę dziecka dwa razy dziennie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *